صفحه شخصی دکتر احمد غلامعلی

استادیار دانشگاه قرآن و حدیث

فرهنگ ِ فرنگ 6 (ساده و پرتلاش)مجموع: ۱۵

بازدید: ۱۰۵۰۳

یادداشت

فرهنگ ِ فرنگ 6 (ساده و پرتلاش)

ارسال شده در: 30 فروردین 1394 - 12:58 توسط احمد غلامعلی

 1. ساده و پرتلاش :

پیشرفت های غربی در صنعت و کشاورزی و رونق اقتصادی را نمی توان کتمان کرد اما چگونگی مواجهه با آن مهم است. میتوان مبهوت غربیان شد و مأیوسانه آه کشید و میتوان در رفتارهای خوب غربی ها دقت کرد و  ترفندهای رونق اقتصادی را به کار بست .رهبر هوشمندِ انقلاب اسلامی در سخن دقیقی چنین ظرافت سنجی کردند :

من مكرّر عرض كرده ‏ام: اگر برخى از صفات خوب و پسنديده در اين كشورهاى غربى‏، كه علم را در دنيا پيشرفت‏ دادند، نبود، آن پيشرفتها پيدا نمى‏ شد و همين ظلمى كه به ديگران روا مى‏ دارند، نابودشان مى‏ كرد. صفات خوب، باعث ماندگارى و پيشرفت آن‏هاست. ما آن صفات را رها كرده‏ ايم. آن‏ها كارها را دنبال مى‏ كنند. براى وقت، ارزش قائلند، و به محصولى كه مى‏ خواهند توليد كنند، اهميت مى‏ دهند. اگر كارگر ما، محصّل ما، استاد ما، روحانى ما، بازارى ما، كشاورز ما و ساير اقشار، به خصوصيات مثبت و خوب عمل كنند، كشور يكباره گلستان خواهد شد. بايد به صفات خوب و خصوصيات مثبت روى آوريم كه اين همان عمل به قرآن است‏( خطبه های نماز جمعه تهران ، 21 ماه مبارک رمضان 1414)

آنچه ما در سفر اروپا دیده ایم سادگی و تلاش در استادان مراکز علمی بود . نمونه اول اتاق پروفسور پاپا در دانشگاه توروِرگاتا : کوچک ،ساده ولی بیانگر مطالعات اسلامی بود.کتابهای شرایع علامه حلی و المبسوط سرخسی و تابلوهای کوچک از شکل و شمایل عالمان اسلامی و نقاشی مینیاتوری که این جمله زیر آن نوشته شده بود: «خدایا ما را وعده داده ای و آن را محقق کن و آخر ما را به اول ما ملحق کن.»

این جمله ترجمه حدیثی از امام صادق ع است که در کتاب الزهد و کتاب الکافی آمده است: ابوبصیر: سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْ أَرْوَاحِ الْمُؤْمِنِينَ فَقَالَ فِي حُجُرَاتٍ فِي الْجَنَّةِ يَأْكُلُونَ مِنْ طَعَامِهَا وَ يَشْرَبُونَ مِنْ شَرَابِهَا وَ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَقِمِ السَّاعَةَ لَنَا وَ أَنْجِزْ لَنَا مَا وَعَدْتَنَا وَ أَلْحِقْ‏ آخِرَنَا بِأَوَّلِنَا

پیش خودمان بماند . این تابلو اتاق پرفسور ایتالیایی است. ترجمه حدیث امام صادق ع . اما ادای برخی روشنفکران ما تابلوی کوه و سبزه و صحراست ....

 

نمونه دیگر پرفسور رافائل پیرمرد هفتاد و چند ساله ای که معاون آموزشی دانشگاه سالزیانا در رم بود: ساعت 8 صبح خندان ، با نشاط و سر حال به استقبالمان آمد و تا ساعت 10 با همان سرزندگی اولیه ما را در تمامی قسمتهای دانشگاه همراهی میکرد. لحظه ای ننشست ، هرچند برخی دوستان به هر بهانه ای مثلا امتحان کردن صندلی ، فعل جلس یجلس را صرف میکردند!!

پرفسور رافائل . تشخیص ش چندان دشوار نیست. عکس ساعت 8 همه خندان بودیم

عکس ساعت 11 را نمیتونستم بذارم و این عکس حدود ساعت 9 است. هنوز از پا نیفتادیم!

 

نمونه دیگر رادیو 24 ساعته صومعه ی نفپاکتوسِ یونان بود که تنها 5 کارمند داشت و برنامه تکراری هم پخش نمیکرد!

نمونه دیگر جناب میشائیل مارکس مدیر پروژه قرآنیکا در آکادمی شهر potsdom آلمان بود که مانند یک نوجوان 16 ساله ، پس از دیدار با ما ، کوله پشتی اش را بر دوش انداخت و پله ها را دو تا یکی پایین رفت.

این نمونه ها کم نیست و ما در فکرِ  انتسابِ جملات غررالحکم به امیرمؤمنان هستیم که آیا صحت دارد یا ندارد ولی پیشرفت ارمغانِ کسانی است که به سخنِ خوب  عمل می کنند که:

«مَن بَذَلَ جُهدَ طاقَتِهِ بَلَغَ كُنهَ إرادَتِه؛ آن كه نهايتِ كوشش خود را به كار گيرد، نهايتِ خواسته ‏هايش مى ‏رسد.» (غرر الحکم)

یاد نوشتاری از استاد رسول جعفریان افتادم که به بهانه معرفیِ کتاب استفتاءات حاج شیخ عبدالکریم حائری ( وفات 1316 ش)موسس حوزه علمیه قم به سؤالی اشاره کرده بود که از ایشان علت عقب ماندگی مسلمانان را با وجود داشتن قرآن و روایات پرسیده بودند و آن بزرگوار بیش از صد و بیست سال پیش چنین پاسخ داده بود :

«قرآن و اخبار، راجع به اجتماعیات و کسب و تنظیم امور معاشیه، خیلی تحریص و ترغیب نموده، ولی خصوصیات صنایع راجع به هِمَم عالیه است که خارجی ها تعقیب نمودند و به قوای فکریه استخراج صنایع کرده و ماها به واسطه تنبلی و عدم شوق، قوای فکریه خود را مهمل گذاشته، از آن عقب مانده، و این هم راجع به علما نیست (ص 448).

همت بلند دار که مردان روزگار                       از همت بلند به جایی رسیده اند

نظرات

 1. رهگذر 30 فروردین 1394 - 15:51

  باسلام خدمت استاد گرامی
  استاد اگر شما رو محکوم به غرب زدگی نکنند با این نوشتارها بسیار عالی توانسته اید آسیب های اجتماعی و فردی خودمان را تذکر بدهید
  بسیار خرسند شدم از اشنایی با این وب سایت وزین

 2. ق 30 فروردین 1394 - 18:22

  سلام علیکم
  خسته نباشید
  احتراما ، کاش در مورد سادگی بیشتر توضیح می دادید.

 3. فیض 30 فروردین 1394 - 18:27

  به نام خدا
  استاد گرامی
  مطالبتان بسیار سودمند، قابل تامل و تلنگر است.

 4. معصومه سالخورده 30 فروردین 1394 - 18:41

  به نام خالق هستی
  عرض سلام و ادب و احترام
  و سپاس فراوان .........جا داره از طرف مردم فرنگ هم از استاد بزرگوار سپاسگزاری کرد که اینقدر زیبا، خوبی های مردم اون دیار رو به دیگران انتقال میدن...........
  چه زیباست هماره نیمه پر لیوان را دیدن

 5. م.گ 30 فروردین 1394 - 20:14

  با سلام و احترام
  خواندنی و آموزنده بود...
  و یاد آور این حدیث شریف که فرمود: «خذ الحکمة أنّی کانت...»

 6. سعادتمند جزه ای 30 فروردین 1394 - 23:23

  سلام . این شماره خیلی جالب بود . با خوندن یک صفحه هم از نظرات عالمان دین قدیم و جدید آقای حائری و رهبری فهمیدیم و هم تابلو اتاق خیلی برام جالب بود. کاشکی در اتاق جدیدی ها عکس طبیعت بود عکس خواننده و بازیگر...در ضمن در همه پست هاتون حدیث رو خیلی خوب مینویسید.

 7. دانشجوی قبل از این 31 فروردین 1394 - 02:09

  سلام علیکم. بسیار متشکرم که بنده را نیز به همراهی سفرنامه فراخواندید.
  در شیوایی رو رسایی قلم شما هیچ شکی نیست. مطالب مطرحه از زبان یک روحانی برای اقشار مردم می تواند بسیار جالب باشد. لذا با اجازتان در محافل و مدارس نقل قول خواهم کرد.
  همچنین لازم به ذکر است که نظم و تشبه فرهنگ فرنگیان به اسلام واقعی مشهور است. شبیه مطالبی که فرمودید را از قول خیلیها و مخصوصا دین ستیزهای جامعه شنیدیم. ولی چه کنیم که در جامعه ای زندگی میکنیم که رهبر دلسوز جامعه می فرماید خام فروشی نفت کاری است راحت طلبانه و مضرر برای اقتصاد لکن گوشی برای شنیدن یافت نمیشود!!!
  کشور ما دارای تمام جاذبه های طبیعی و فرهنگی در جهان است اما مسوول میراث فرهنگی ما ... .
  میدانم تک تک ما در بالا بردن فرهنگ جامعه بسیار موثریم. اما اگر مدیری در این زمینه تلاش کند به سرعت نتیجه میگیریم. مگر بستن کمربند ایمنی در کشور ما ظرف مدت چند سال فرهنگ شد؟؟ اگر راهنمایی و رانندگی مبلغ این کار نبود هنوزهم کمربندهای ماشین ها بی استفاده بود.
  ما به صورت آزاد مشرف شده بودیم عتبات. از نجف تا کربلا با تاکسی رفتیم. همسرم تا نشست در صندلی جلو کمربند خود رابست. راننده گفت کمربند را نبند امریکایی ها می فهمند ایرانی هستی جلویمان را میگیرند. چه خوب میشد بقیه فرهنگ های خوب هم فرامیگرفتیم و با خوبیها در جهان شناخته میشدیم!!
  البته برای اینکه زیاد هم خودمون را دست کم نگیریم می گویم که طبق یک آمار جهانی ملت ایران از نظر محبوبیت بین دیگر اقوام در رده ۵ کشور اول قرار دارد ان شالله با تلاش بیشتر پیشرفتهایی شگرف به سوی بهتر شدن داشته باشیم.
  متشکرم از سفرنامه دلنشینتان. موفق باشید

 8. خودم 31 فروردین 1394 - 11:46

  سلام
  آن گاه كه قرار برمقايسه است بايد دو طرف مقايسه به صورت دقيق مشخص شود نمي توان با ديدن اتاق يك استاد دانشگاه حكم به ساده بودن آنها و تشريفاتي بودن اساتيد خودمان بدهيم من اعتقادم اين است كه در اين نوشته ها قضاوت هاي عجولانه و يك طرفه صورت مي گيرد.

 9. وکیل مدافع 31 فروردین 1394 - 17:36

  با سلام و احترام
  در نوشته ها قید برخی و بعضی استفاده شده است . مطلبی که در نوشتار بیان شده است یک واقعیت عینی در جامعه است که دیده میشود .کاری به قضاوت عجولانه ندارد .

 10. پيگير 31 فروردین 1394 - 17:43

  سلام عليكم؛
  تشكر از نمونه هاي متعددي كه قرار داديد اما به نظرم غالب اين نمونه ها براي شما كه در آن فضا بوديد ملموس است و براي ما كه الان مي خوانيم درست تبيين نشده است.
  مثلا داشتن يك تيپ نوجوانانه چقدر مي تواند پيام تلاش زياد را برساند ؟
  پشتكار اهل فرنگ و تلاش هاي ديوانه وار آنان براي علوم و اختراعات مشهور است اما اين مثال ها چندان گوياي اين صفت آنان نيست.

 11. م. ولایتی 31 فروردین 1394 - 23:14

  سلام بر استاد بزرگوار
  ما نیز تلاش می کنیم تا بهترین باشیم.
  از نمونه هایی که استاد محترم آوردند می توان برداشت کرد که دو مفهوم "سادگی" و "تلاش" قرین یکدیگرند و رابطه ای دوسویه دارند اگر سادگی تحت الشعاع تجملات و تعلقات قرار گیرد تلاش و کوشش کم رنگ می شود و در مقابل چنان چه تلاش انسان کم شود و به روزمرگی مبتلا گردد خودبخود ظاهرگرایی ها هم می آید.
  خیلی جالب است که مشاهدات خود را با عرضه به احادیث و کلام بزرگان تقویت می کنید، این نیز مصداق (ما حکم به العقل حکم به الشرع و بالعکس) است و باز رابطه دوطرفه شرع با عقل سلیم انسانی را بازگو می کند.
  توفیق و سربلندی شما آرزوی ماست

 12. احمد غلامعلی 01 اردیبهشت 1394 - 07:34

  خدمت جناب خودم. نمونه های ساده بودن عالمان غربی زیاد است . در انتخاب صندلی ها ، اتاق های کوچک ، خودمونی بودن با همکاران ، استفاده از وسایل دور ریز مانند جعبه های نوشابه به عنوان پایه دستگاه پاورپوینت ، استفاده از مترو و اتوبوس و... با این همه من ادعایی ندارم که قضاوت کرده ام . تنها آنچه دیده ام را تا کنون گزارش کردم. طبیعی است دوستان دیگری هم رفته اند و گونه دیگر دیده اند که میتوانند غرب را آنچنان که دیده اند گزارش کنند. بنده به دلیل سکونت برخی دوستان و اقوامم که سالیان سال در غرب زیسته اند ، بسیاری از پیش داوری ها را درست نمیدانم . یکی از عزیزانم تا سال 59 در آلمان زندگی کرد و به خاطر جنگ به ایران آمد و با شهید چمران همراه شد و سپس تا پایان جنگ هم در جبهه ها ماند و هم اکنون جانباز است . او به خاطر حفظ ارزشهایش مجبور شد که خانواده غربی خود را هم از دست بدهد. بنابر این خیلی خیلی ارزشی است با این همه در قضاوتهایش احترام و تکریم انسانها ، نظم ، نظافت و ادب رایج در آلمان را بسیار ستودنی میداند. آری فساد جنسی و بی بندو باری و استثمار ملتها هم در غرب نمایان است

 13. احمد غلامعلی 01 اردیبهشت 1394 - 07:49

  سلام مجدد خدمت همه خوانندگان و تشکر از همه دوستانی که به صورت مکتوب و یا شفاهی نظرات خودشان را به بنده منتقل میکنند. خدمت پیگیر عزیز، شباهت نباید در همه جنبه ها جاری باشد،بلکه شبیه بودن به نوجوان از نظر چابکی و بدون تکلف بودن است . خانم ولایتی بزرگوار با تشکر از دقت هایتان ، شاید حق با برخی دوستان است . بنده نمونه های ساده بودن را کم آوردم که در پاسخ بالا کمی افزودم . تشریفات ما در پذیرایی هیئت های خارجی و مقایسه آن با پذیرایی غربیان هم مشهود است. متاسفانه ما به اتکاء سنت خوب مهمان نوازی آنقدر پیش رفته ایم که دیگر مهمانی ها کم شده است. ولی همان دوست آلمانی بنده تعریف میکرد که در مدت اقامت طولانی اش در آلمان گاهی افراد یک ساختمان دور هم جمع میشدند اما هر کس خوردنی خودش رو میاورد. یکی قهوه ، یکی چایی ، یکی آب میوه و...و صاحبخانه هم برای خودش قهوه درست میکرد و با هم مینشستند و حرف میزدند و خوش بودند. بنابر این باید بهتر گزارش کرد. بنده هم گزارشگر نیستم و ضعفهای گزارش را با تذکرات خوب شمایان برطرف خواهم کرد. از همه تشکر .

 14. پيگير 01 اردیبهشت 1394 - 08:55

  با اجازه استاد بزرگوار نمونه‌اي از سادگي و بي تكلف بودن را از يادادشت اخوي محترمشان تحت عنوان «گزارشی از آکادمی علوم براندنبورگ آلمان» انتخاب كردم و ذيل اين يادداشت اضافه مي‌كنم. قطعا اگر فرصت داشته باشيد بهتر توصيف مي كرديد؛ توصيف وتبيين روان شما براي ضرب‌المثلهاي فارسي در برنامه مهربان باشيم خاطرمان هست.

  «از نکات جالب دیگر در این دیدار این بود که پذیرایی برخلاف شیوه ایرانیان بسیار مختصر با چای در لیوانهای گوناگون و تعدادی بیسکوییت انجام شد. آنها مانند دیگر مراکز علمی اروپا فاقد مستخدم و خدمتکار بودند . از این رو زحمت پذیرایی را نیز خود متواضعانه متحمل شدند. بی پیرایگی اطاق مدیر نیز خود جذاب بود. در اطاقی حدودا بیست متری که کتابخانه پروژه نیز همانجا بود. پایه هایی که دیتای ویدئو پراژکتور بر روی آن قرار داشت چند جعبه میوه بود که بر روی هم قرار گرفته بودند!»

  (پيش خودمان بماند اگر ما با ليوان‌هاي تا به تا پذيرايي كنيم و از جعبه ميوه به عنوان پايه تو كلاس هايمان استفاده كنيم متهم به بي نظمي و شلختگي مي‌شويم!)

 15. حسینی 01 اردیبهشت 1394 - 11:34

  بسیار عالی و آموزنده. تشکر از استاد ارجمند

 16. م . م 02 اردیبهشت 1394 - 09:50

  اگه این سفر، فقط همین خاطرات نباشه، و همینایی که میگین را هم در پی داشته باشه خیلی پر حاصله

 17. ثقلین 26 تیر 1394 - 14:05

  سلام علیکم
  ضمن تشکر از گزارشات حضرتعالی و قبولی طاعات و عبادات،بنده در مورد عبارت «این هم راجع به علما نیست»حضرت آیه الله حائری براساس روایات نکته ای دارم ؛ در احادیث آمده «آفة العوام ، العالم الفاسد» دقت شود نفرمود « علمای فاسد» یا در جای دیگر آمده است: «زلّه العام ، جنایة» بنابر این عملکرد برخی از علما (به مفهوم گسترده اعم از روحانی، پزشک،مهندس ؛ اقتصاددان و ...» متاسفانه موجب اختلال درنظام زندگی طیف وسیع جامعه یعنی عوام (نه «عامی» یک نفر) می شود بنابراین با عنایت به رعایت کامل احترام حضرت آیه الله حائری؛ این نکته به نظر رسید تقدیم کردم.
  ضمنا برخی از گزارشات «فرهنگ فرنگ» موجود نیست در صورت امکان بزرگواری فرمایید به ایمیل بنده ارسال شود. التماس دعا 940426 جمعه ساعت 19:04 مصادف با 30 رمضان المبارک
  ......................................
  سلام علیکم . ممنون از مطالعه و اظهار نظرتان . چشم ایمیل میکنم

یادداشت ها

مقالات