صفحه شخصی احمد غلامعلی

صفحه شخصی احمد غلامعلی

فرهنگ ِ فرنگ 7 (قبله و قبله نما)مجموع: ۱۸

بازدید: ۱۰۶۱۵

یادداشت

فرهنگ ِ فرنگ 7 (قبله و قبله نما)

ارسال شده در: 02 اردیبهشت 1394 - 15:07 توسط احمد غلامعلی

قبله و قبله نما: مشکل تعیین قبله در کشور های خارجی علیرغم وجود برنامه های نرم افزاری گاهی سبب مضاعف شدن و مثلث شدن عبادت می شود همچنان که در «ونیز» سه بار نماز جماعت خواندیم و با سه امام جماعت و در سه جهت که واقعاً ماندنی شد !!نماز اول به امامت استاد طباطبایی که پس از نماز یک سیاه چرده دستفروشی که احتمالا مسلمان بود در قبله تشکیک کرد و دکتر محمد آقا سبحانی نیا هم قانع شد و مجددا نماز گزارد و ما نیز که نمیخواستیم مثل مردم کوفه ، امام خود را تنها بگذاریم ، همگی به ایشان اقتدا کردیم . مشغول تعقیبات بودیم که دکتر حجت، قبله نمای خود را رو کرد و قبله جدید را کشف کرد و ما هر چه گفتیم « اینما تولوا فثمّ وجه الله » اثر نکرد و نماز سوم به امامت دکتر حجت در کنار محل پر رفت و آمدی در شهر بی نظیر « ونیز » مثلثا ( یعنی برای سومین بار ) اقامه شد.

کاخ پوتسدام . هفتاد سال پیش استالین کمونیست به همراه طاغوتهای جهان ( چرچیل و ترومن )در اینجا بودند و اکنون ما نماز جماعت میخوانیم

 

انصافا نماز جماعت خواندن در میان غربیان صفایی دارد چرا که این کار تبلیغِ عملی دین است و از سویی عادی بودن هر گونه مراسم مذهبی برای آنان هم ، بیانگر احترام به عقاید دیگران است. مکانهایی که ما تا کنون نماز خوانده ایم واقعا خواندنی است ، یادم هست که سال گذشته در ارمنستان مجبور شدیم که در کنار یک کاباره – که البته در آن ساعت مشتری نداشت - نماز بخوانیم و جالبتر آنکه فروشنده اجازه داد که از سرویس بهداشتی هم استفاده کنیم .

دوش از مسجد سوی میخانه آمد پیر ما

چیست یاران طریقت بعد از این تدبیر ما؟

در سفر اروپا هم هنگام نماز ظهر ، صحبت با کشیش پروتستان را ناتمام گذاشتیم و نماز خواندیم و آنها هم مؤدبانه به این پای بندی نماز احترام گذاشته و اتاق را برای نماز خواندن مهیا کردند. نمونه دیگر بازدید از موزه فتحیه در شهر نفپاکتوس یونان بود که هنگام تسلط عثمانی ها مسجد بوده است و هنوز همان شکل و شمایل مسجد را دارد. هنگام ظهر پدر اریقاطیا – کشیش صومعه – خیلی زیبا تلاش کرد تا پس از دویست سال بار دیگر نمازی در این مسجد خوانده شود. بماند که گروه شکاک ما در تعیین قبله مسجدی که هنوز محرابش پابرجا بود، باز هم به گفتگو و تعیین جهت قبله پرداختند ولی نماز زیبایی خواندیم.

در کاخ پوتسدام آلمان که در سال 1945 استالین ، چرچیل و ترومن سران جنایت پیشه شوروی و انگلیس و آمریکا کنار هم آمده بودند تا جنگ جهانی را تمام کنند و با خبر آزمایش بمب اتم برای جهانیان صلح آوردند!! نیز نمازی به جماعت خواندیم تا نشان دهیم که میان صلح ما با صلح شما تفاوت از زمین تا آسمان است.

محوطه کنفرانس برلین در سال 1393 چهارده سال پس از گردهم آیی مشترک کمونیستها و توده ای ها و اصلاح طلبان افراطی

 

نماز جماعت دیگری که خاطره انگیز بود ، نماز جماعت در محوطه کنفرانس برلین بود همانجایی که در سال 1379 به دعوت حزب سبز آلمان ، افرادی مانند اکبر گنجی و یوسفی اشکوری در کنار کمونیستها و توده ای ها جمع شدند و دلشان خوش بود که جمهوری اسلامی رفتنی است .آنها رفتند و نظام ماند و دوستانِ نظام هم 14 سال بعد از آن نمازی به جماعت خواندند و از wi-fi  مجانی سالن کنفرانس هم بهره مند شدند و با خانواده ها صحبت کردند.

یکی دیگر از نمازهای جماعت گروه در هتل ماریای رم بود که با خیال آسوده جانمازهای خود را در راهرو هتل انداختیم و مشغول نماز خواندن بودیم  که زن و شوهری که تازه ازدواج کرده بودند و برای رفتن به اتاق به سدّ معبر صف نماز ما برخورد کردند مجبور شدند دقایقی صبر کنند و بعد با حرکات زیگزاگی از کنار صف نماز عبور کنند که هرچند برای ما خنده دار بود ولی در ظاهر هیچ اعتراضی هم نکردند.در میانه نماز سعی کردم که خنده خود را کنترل کنم و یاد فرمایش حضرت صائب افتادم و با خیال راحت همان نماز را قبول شده پنداشتم که خوب فرمود:

حضور خاطر اگر در نماز معتبرست

امید ما به نماز نکرده بیشترست

فکرم همه جا هست ولی پیش خدا نیست. غیر از دو نفری که معلوم است نماز نمیخوانند ، بقیه برای سومین بار نماز ظهر و عصر را در شهر رؤیایی « ونیز» اعاده میکنند

 

نماز جماعت در فرودگاه آتن و فرودگاه هامبورگ به همان اندازه برای غربی ها عادی بود که نماز خواندن ما در حیاط دانشگاه قرآن و حدیث و هیچگاه در هیچ کشور اروپایی  و شبه اروپایی با نگاه های کنجکاوانه روبرو نشدیم . البته بماند  تنها جایی که از ما در باره نمازمان سؤال شد، مسجد مسلمانان رم بود که مسلمانی سنی در باره شیوه نماز خواندن ما سؤال کرد و دیگری رفتار نابخردانه یک مسلمان سنی در مسجد التقوی شهر فلورانس که پس از اقتدا به امام جماعت ما ، به واسطه وسوسه های دوستانش ،  نمازش را اعاده کرد! از ماست که بر ماست

به هر حال نماز جماعت هویت مسلمانان است و ما نیز به اندرز لقمان به فرزندش عمل کردیم که فرمود: صَلِّ في جَماعَةٍ و لو عَلَى رَأسِ زُجٍّ! ؛نماز را با جماعت بخوان، گر چه روى نيزه باشد!( المحاسن ج 2 ص 126)

به هر حال نماز خواندن دوست داشتنی است ولی گاهی نمازهایی بی نظیرند . یاد خاطره ای از جانباز آزاده دکتر سید عباس پاکنژاد افتادم که پس از شکنجه های فراوان وارد سلولش شد و یادش آمد که نماز نخوانده است . تمام سلول نمناک بود و آب فاضلاب جاری. تنها جایی که خشک بود، سینه اش بود. دست به سینه زد و تیمم کرد و نماز گزارد و چه زیبا با خدا نجوا کرد: خدایا شاید این نماز را قبول نکنی  ولی نماز خواندم تا بدانی که طاغی (نافرمان) نیستم.

نظرات

 1. م.گ 02 اردیبهشت 1394 - 15:36

  با سلام و دست مریزار
  شاید نمکین ترین یادداشتی بود که خواندم
  از زور خنده اشک از چشمم جاری شد...

 2. م.د 02 اردیبهشت 1394 - 16:35

  تقبل الله....
  کاش تصویری از عبور عروس و داماد هم میگذاشتید تا ببینیم چگونه ازمیان جماعت عبور کردند!

 3. م ت 02 اردیبهشت 1394 - 17:56

  با سلام ؛ وقت خوندن این یادداشت دلم هوای خوندن نمازکرد
  یه سؤال چرا دو نفر اول نمازی رو که قبله اش درست انتخاب شده بود رو اعاده نکردند؟

 4. ق 02 اردیبهشت 1394 - 18:26

  سلام علیکم
  متن بسیار شیرین و جذاب بود .
  عنوانی هم انتخاب فرمودید کاملا دقیق ولطیف انتخاب شده است ، قبله و فرهنگ
  با استناد به آیه ای که در متن فرمودید هر سه نماز درسته ولی مستند به آیه فول شطر المسجد ... ؟ (جدی نگیرید)
  جالب بود که با پیشرفت های امروزی وبا وجود این دستگا ه ها باز هم در قبله یابی مشکل داریم . در مسجد با وجود محراب چرا قبله یابی دچار مشکل شده است ؟

 5. جوانمرد 02 اردیبهشت 1394 - 21:14

  عرض سلام وادب، تشكر فراوان؛ بسيار عالي.
  1ـ دست عكاس گروه درد نكند.
  2ـ ترتيب عكسها اين گونه هم زيباست : 1- نماز با امام جماعت دكتر حجت در ونيز2-كاخ پوتسدام 3- مجموعه كنفرانس برلين هر چند عكس آخرتان تناسب بيشتري با شعر قبلش دارد.
  3ـ خدا به فضل و كرمش اين نمازهاي بامزه را از حضرات قبول مي كند.
  صاحب قبله و قبله دو عزيزند ولي
  خوشتر آن است كه از قبله نما بنويسيد!

  خواننده گرامي (م ت) نوشته هاي زير عكس را خيلي جدي ميخوانيد!

 6. احمد غلامعلی 02 اردیبهشت 1394 - 23:37

  سلام خدمت همه خوانندگان ، خدمت م ت زیرا به همان دو جهت قبل یقین پیدا کرده بودند. در ضمن یکی از روشها برنامه نقشه گوگل بود که با آن هم جهت یابی ممکن بود .
  من در نیاز بودم و اصحاب در نماز
  لیکن نیاز من همه عین نماز بود !
  خدمت جناب ق ، همانگونه که در پیوست عکس مسجد فتحیه رو میبینید ، احتمال میدادند یکی دیگر از هلالی ها محراب بوده باشد و از آنجا که 200 سال مسجد در اختیار مسیحیان است ، احتمال تغییرات وجود داشت

 7. م ح مدنی 03 اردیبهشت 1394 - 11:39

  سلام. دلم برای عکاس میسوزه که از فیض جماعت محروم شده!! در عکس آخر هم اشکالی ندارد که اساتید خندان هستند چراکه نماز سوم بوده! خدا هم با دیدن چهره های شاداب خرسند میشوند!

 8. رهگذر 03 اردیبهشت 1394 - 12:23

  سلام استاد
  یه ان احساس کردم در کنار شما مشغول به سفر و نماز هستم
  انتقال حس وقایع به مخاطب عالی بود
  متشکرم

 9. محمد کاظم طباطبایی 03 اردیبهشت 1394 - 14:57

  عرض سلام و تشکر خدمت نویسنده محترم و عزیزان خواننده
  با وجود آنکه در این سفر به یادماندنی ، همه حوادث را به چشم خویش دیده ام ولی هم به جهت یادآوری خاطرات و هم قلم و زاویه دید نمکین جناب احمد آقای غلامعلی ، همه را میخوانم و لذت میبرم.
  یادداشتهای دوستان خواننده نیز خواندنی است.
  سه نکته:
  1- نماز جماعت در اماکن فراوان دیگری هم برقرار شد که زیبایی خاص خود داشت ، مثل صومعه یونان ، پژوهشکده پروتستانها، فرودگاه هامبورگ ، داخل هواپیما در پراگ و ...که بعضی تصویر ندارد و برخی ....
  2- در ونیز سه مرتبه نماز جماعت خواندیم ولی دو بار اعاده کردیم . عبارت سومین اعاده صحیح نیست.
  3- مناسب آن است که ترتیب عکسها تغییرکند و مطابق مطلب شود.

 10. احمد غلامعلی 03 اردیبهشت 1394 - 15:32

  سلام و تشکر از همه خوانندگان به ویژه استاد بزرگوارم حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا طباطبایی ، نکته شماره دو دقت زیبای شما را میرساند . بالاخره باید فرقی میان استاد و شاگرد باشد. در باره ترتیب عکسها ان شاءالله هر وقت خودم یاد گرفتم بارگزاری میکنم. فعلا دوستان عزیز زحمت میکشند

 11. دانشجویان بعد از این 03 اردیبهشت 1394 - 15:59

  سلام علیکم
  این سایت فرصت مغتنمی است که ؛از حضور استاد محترم جناب اقای طباطبایی که بسیار متواضعانه و بزرگوارانه در جلسه اخیر در جمع دانشجویان به گوشه هایی از خاطرات خود ازاین سفر(که بسیار هم شنیدنی و امیدوارکننده ؟؟!بود؛)اشاره فرمودند؛ تشکر کنیم .
  التماس دعا

 12. یکی از همین دانشجویان 03 اردیبهشت 1394 - 23:49

  با سلام و سپاس فراوان.
  من هم فرصت را مغتنم شمرده ؛ مجددا ازاستاد گرامی جناب حاج اقای طباطبایی به خاطر حضور پدرانه وبزرگوارانه ایشان؛درجمع دانشجویان تشکر میکنم .نکات اخلاقی که فرمودند بسیار کاربردی وقابل تامل بود. از اینکه که بسیار صبورانه و پدرانه به دغدغه های دانشجویان پاسخ فرمودند هم ممنون و سپاسکزارم .

 13. یکی دیگر از همان دانشجویان 04 اردیبهشت 1394 - 02:15

  با سلام
  از استاد محترم جناب اقای طباطبایی به خاطر حضور در جمع دانشجویان و صحبت های ارزشمند ایشان کمال تشکر سپاس را دارم .
  با ارزوی توفیقات روزافزون برای ایشان.

 14. فخر 04 اردیبهشت 1394 - 23:41

  سلام علیکم
  با نظر جناب یکی از همین دانشجویان کاملا موافقم .من هم
  از استاد بزرگوار جناب اقای طباطبایی که بسیار بزرگوارانه در جمع دانشجویان حضور یافتند ؛نهایت تشکر را دارم .

 15. خلیلی 05 اردیبهشت 1394 - 08:05

  با سلام خدمت استادم
  خاطره نویسی تان این قدر دقیق و پرنکته است که زاویه دید به خواننده می دهد که از این پس به سفر که می رود جزئی و دقیق به همه چیز توجه کند. خاطرات زیبایی بود.
  تشکر

 16. احمد فعال اصفهانی 05 اردیبهشت 1394 - 09:03

  باسلام بااجازه و شاید هم بی اجازه مطالب حضرتعالی را در محافل گوناگون نقل می کنم ان شاءالله در فکر چاپ آنها هم هستید

 17. م 05 اردیبهشت 1394 - 11:42

  با سلام
  تشکر، التماس دعا

 18. احمد غلامعلی 06 اردیبهشت 1394 - 11:39

  جناب آقای فعال. همین که میخوانید متشکرم و از این که نشر میدهید سپاسگزارم. جنابعالی بحمدلله در تدریس و فعالیتهای فرهنگی موفقید و در رفتار متواضع. خدا حفظتان کند.

 19. فاطمی 06 اردیبهشت 1394 - 14:38

  نوشته ای خوب و جذاب است.
  پیشنهاد می کنم برای خوشخوان شدن نوشته، از عنوان های فرعی نیز استفاده شود. مثلا نماز جماعت در کاخ پوتسدام آلمان، نماز جماعت در هتل ماریای رم و...

 20. محمد رضا سبحانی نیا 07 اردیبهشت 1394 - 18:06

  حاج احمد آقای عزیز . سلام و ادب .
  در تایید مطلب جنابعالی در باره رفتار آن مسلمان سنی در مسجد التقوی شهر فلورانس که پس از اقتدا به امام جماعت شما ، نمازش را اعاده کرد ، یاد خاطره ای که برای خودم پیش آمد افتادم . در میانه راه جده و مدینه در یک مسجد بین راهی بدون عمامه به نماز ایستادم با یک پیراهن بلند عربی . و تعداد زیادی از زائران ایرانی و عرب های سعودی به من اقتدا کردند . من هم تا جایی که ممکن بود نمازم را به گونه ای خواندم که آنان محبور نشوند نمازشان را اعاده کنند اما به هنگام نماز دوم ما همه غیر ایرانی ها که متوجه شیعه بودن ما شده بودند به گوشه ای از مسجد رفتند و نمازشان را مجددا اقامه کردند .
  یکی از روحانیان کاروانهای سنی ایرانی می گفت ما به فتوای عالمان خودمان اجازه نداریم به نمازهای شما اقتدا کنیم ، بر خلاف شما که در شرایطی اجازه دارید .

 21. فیض 15 اردیبهشت 1394 - 08:58

  خوشا آنان که دائم در نمازند...

 22. م ب 14 دی 1394 - 19:36

  خدا وکیلی شما که همگی داشتید نماز میخوندید،پس کی عکس گرفته؟
  ........................................
  غلامعلی : ی بی نماز.هههه

 23. سيد مهدي حسيني 05 اردیبهشت 1395 - 18:49

  سلام دكتر مطالبتون بسیلر شیرین، جذاب و دلچسب بود.
  متشکرم
  ..............................
  سلام بر رفیق دیرین و استاد معزز . ممنون از لطفتان .

یادداشت ها

کتاب ها

مقالات